Charakter
Maine Coon to idealne zwierzę domowe. Łagodny, zrównoważony, wesoły. Jest bardzo towarzyski. Koty te bardzo przywiązują się do człowieka, więź ta bywa niezwykle silna. Najchętniej stale przebywałyby w towarzystwie człowieka "pomagając" we wszystkich pracach domowych. Nawiązywanie kontaktów to dla Maine Coona prawdziwa przyjemność. Zawsze chętny do zabaw i psot. Lubi być w centrum zainteresowania, szczególnie wtedy, gdy w domu pojawiają się goście. Jest to dla niego wspaniała okazja do popisywania się i robienia tego, co na co dzień jest zabronione. Maine Coon to wspaniały przyjaciel dzieci. Ze stoickim spokojem zniesie te najbardziej wylewne objawy czułości. Lubi towarzystwo innych kotów. Żyje w przyjaźni z psami. Jest silny i bardzo zwinny. Lubi przesiadywać na najwyższych meblach. Jest świetnym łowcą.

Wygląd
Maine Coon jest duży (waga ok 10 kg) o mocnej budowie, muskularny. Sylwetka wydłużona. Pełny rozwój fizyczny osiąga w wieku 3-4 lat.

Głowa: średniej wielkości, kanciasta, profil lekko wklęsły. Czoło łagodnie wygięte. Kości policzkowe wysoko położone i wystające. Część twarzowa i nos średniej wielkości z kanciastym zarysem pyszczka. Łatwo wyczuwalne, wyraziste przejście od pyszczka do kości policzkowych. Broda mocna, w jednej linii z nosem i górną wargą. Nos długi z przełomem.
Oczy: Duże, nieco skośne, o charakterystycznym tzw "sowim spojrzeniu" dodające mu dziecięcego wdzięku. Zielone lub złoto-pomarańczowe. U odmiany białej niebieskie lub różnokolorowe (jedno oko niebieskie, drugie pomarańczowe).
Uszy: Duże, szerokie u nasady, umiarkowanie spiczaste, "rysie" pędzelki pożądane. Pędzelki włosów w uszach rozciągające się poza zewnętrzne krańce uszu. Osadzone wysoko na głowie, bardzo lekko przechylone na zewnątrz. Powinny być rozstawione na szerokość jednego ucha. Szerokość rozstawienia może zwiększać się u starszych kotów. Dolny brzeg ucha powinien być osadzony trochę bardziej z tyłu niż górny.
Tułów: Długi, masywny, proporcjonalny, z szeroką klatką piersiową. Całe ciało proporcjonalnie tworzy kształt prostokąta.
Kończyny: Średniej długości, mocne. Stopy duże okrągłe, z owłosieniem między palcami.
Ogon: Co najmniej długości tułowia. U nasady szeroki, zwęża się szpiczasto, bogato owłosiony.
Szata: Mocno błyszczące włosy powinny opadać płynnie. Struktura jedwabista. Włos okrywy gruby i gładki, podszerstek miękki, delikatny. Szata krótsza na głowie, barkach i nogach, dłuższa na tułowiu, na tylnych kończynach tworzy tzw. portki. Potężna kryza. Pióro na ogonie. 

Wzorzec rasy Maine Coon MCO

Ogólnie

Wygląd zewnętrzny

Rasa Maine Coon to duży kot z kanciastym układem głowy, dużymi uszami, szeroką klatką piersiową, mocnym kośćcem, z długim silnie umięśnionym prostokątnym ciałem i długim puszystym ogonem. Wyrobione mięśnie i gęstość futra dają wrażenie siły i witalności.

Wielkość

Średni do dużego.

najgorsze wady

Niezrównoważone proporcje. Ogólnie za mały rozmiar kota.

Głowa

Kształt

Średniej wielkości, kanciasta. Profil lekko wklęsły.

Czoło

Łagodnie wygięte.

Policzki

Kości policzkowe wysoko położone i wystające.

Twarz
nos
pyszczek

Oblicze i nos średniej długości z kanciastym zarysem pyszczka. Łatwo wyczuwalne, wyraziste przejście od pyszczka do kości policzkowych.

Broda

Mocna, w jednej linii pionowej z nosem i górną wargą.

najgorsze wady

- Głowa - Ogrągła głowa. Profil prosty lub wypukły.
- Pyszczek - Wyraziste poduszeczki wąsów. Okrągły lub szpiczasty       pyszczek.
- Broda - Cofnięta broda.
- Nos - Przełamanie nosa.

Uszy

Kształt

Duże, szerokie u nasady, umiarkowanie szpiczaste, "rysie" pędzelki pożądane. Pędzelki włosów w uszach rozciągają się poza zewnętrzne krańce uszu.

Osadzenie

Osadzone wysoko na głowie, bardzo lekko przechylone na zewnątrz. Uszy powinny być rozstawione na szerokość ucha. Szerokość zwiększa się lekko u starszych kotów. Dolne osadzenie ucha jest troszkę bardziej z tyłu niż górne osadzenie.

najgorsze wady

- Uszy - za szeroko rozstawione, osadzone na zewnątrz.

Oczy

Kształt

Duże i szeroko osadzone. Lekko owalne, ale nie migdałowe, kiedy są szeroko otwarte, wyglądają jak okrągłe. Osadzenie trochę skośne w stosunku do zewnętrznej nasady ucha.

Kolor

Wszystkie kolory dozwolone. Nie ma żadnej relacji między kolorem oczu i futra. Pożądana czysta barwa oka.

najgorsze wady

- Oczy - Skośne, w kształcie migdała.

Szyja

Kocury mają bardzo silnie umięśniony kark.

Korpus

Struktura

Ciało powinno być długie, o silnej budowie kośćca, umięśnione silnie, o szerokiej klatce piersiowej. Duże formy, wszystkie części ciała proporcjonalnie tworzą wrażenie prostokąta.

najgorsze wady

- Korpus - Delikatna, lekka struktura kośćca. Zbyt krótkie, krępe ciało.

Nogi

Kończyny

Silne, średniej długości, tworzą prostokąt z ciałem.

Poduszeczki

Duże, okrągłe z mocnymi pędzelkami między palcami.

najgorsze wady

- Kończyny - Długie, tyczkowate nogi.

Ogon

 

Przynajmniej tak długi, jak ciało od kości ramieniowej do nasady ogona. Szeroki przy nasadzie, zwężający się ku czubkowi, z pełnym powiewającym włosem. Włos na ogonie jest długi i zawsze powiewa.

najgorsze wady

- Ogon - Zbyt krótki ogon.

Futro

Struktura

Futro na każdą pogodę. Gęste i krótkie na głowie, ramionach i nogach, stopniowo wydłużające się na plecach i bokach, a na tylnych nogach w długie pełne kosmate portki i kosmaty brzuch. Pożądana jest kryza. Faktura jedwabista. Futro jest gładko opadające. Podpuch jest miękki i delikatny, przykryty szorstkim, gładkim włosem okrywowym.

Kolor

Wszystkie kolory dopuszczalne z wyjątkiem oznaczeń syjamskich, kolorów czekoladowego, cynamonowego, lilac, beżowego i oznaczeń burmańskich. Dopuszczalne każda ilość białego.

najgorsze wady

- Brak długiego futra na brzuchu. Futro o ogólnie równej długości włosa. Brak jakiegokolwiek podpuchu.

Kondycja

Maine Coon powinien być w dobrej równowadze elementów, kondycji i proporcjach.

Uwagi:

- Typ musi być zawsze wyraźniejszy niż barwa.
- Bardzo powolne dojrzewanie tej rasy powinno być brane pod uwagę przy ocenie.
- Dorosłe kocury mogą mieć większą i szerszą głowę niż kotki.
- Kotki są proporcjonalnie mniejsze niż kocury.
- Należy uwzględniać znaczne różnice w rozmiarach.
- Długość futra i gęstość podpuchu są różne w różnych porach roku.

 

PUNKTACJA

Ogółem

100

Głowa

Kształt głowy, kształt nosa, policzków i pyszczka, szczęki i zębów, czoło, broda

25

Kształt i położenie uszu.

10

Kształt i rozstawienie oczu.

5

Korpus

Kształt, wielkość, struktura kostna, nogi, kształt łap.

25

Kształt i długość ogona.

10

Futro

Struktura i jakość futra

10

Długość

5

Kolor i rysunek

5

Kondycja

Ogólna kondycja kota.

5

 

 

Dodatkowe informacje